آرشيو دروس خارج فقه آيت الله محمد مهدی شب زنده دار جهرمی 96 محمدمهدی شب زنده دارجهرمی

صفحه ۱

آرشیو دروس خارج فقه آیت الله محمدمهدی شب زنده دار جهرمی 96

مشخصات کتاب

سرشناسه:شب زنده دار جهرمی، محمدمهدی

عنوان و نام پدیدآور:آرشیو دروس خارج فقه آیت الله محمدمهدی شب زنده دار جهرمی96 /محمدمهدی شب زنده دار جهرمی.

به همراه صوت دروس

منبع الکترونیکی : سایت مدرسه فقاهت

مشخصات نشر دیجیتالی:اصفهان:مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان، 1396.

مشخصات ظاهری:نرم افزار تلفن همراه و رایانه

موضوع: خارج فقه

موضوع: شرائط امر به معروف (شرط پنجم / طرح مسأله) 96/06/11

مقدمات مناسبتی

به مناسبت عید قربان

این که کسی جوان خودش را ذبح کند، قضاوت معمول انسان ها این است که درست نیست. ولی ایمان حضرت ابراهیم و حضرت اسماعیل علیهما السلام جوری است که حتی در این مسأله ی به این واضحی، خدا را متهم به ظلم نمی کنند، بلکه تمام المصلحت را در همین دانسته و تسلیم در مقابل او هستند.

این خصیصه به خصوص در فقه هم هست: تعبد به احکام الهی البته بعد از قیام حجت بر آن. و این مسأله که در ذهن تحصیل کرده های ما هست که «تا برای من روشن نشود، قبول نمی کنم.»، جایی ندارد. راه صحیح این است که اگر خدا فرمود، باید تسلیم محض باشیم. این حالت را باید هم در خودمان پیاده کنیم و هم در جامعه.

به مناسبت شروع سال تحصیلی

شروع با نام خداوند

مسأله ی دومی که شایسته است به آن توجه داشته باشیم، این مسأله است که: «کُلُّ أَمْرٍ ذِی بَالٍ لَمْ یُذْکَرْ «بِسْمِ اللَّهِ » فِیهِ فَهُوَ أَبْتَرُ.». برای این که اعمال ما مورد قبول حضرت حق باشد، باید با نام او و استعانت از او و توکل بر او شروع بشود. ثقه ی به خدای متعال، در همه ی امور، سرمایه و پشتوانه ی بزرگی است. اگر انسان توجه به این مبدأ قادر رئوف حکیم داشته باشد، ناامیدی ها و پژمردگی ها و کسالت ها از او رخت برمی بندد؛ مگر او سریع الرضا نیست؟! مگر او عبدش را دوست ندارد؟! توجه به این مطلب باعث می شود احساس یأس نداشته باشیم.

در حال بارگذاری...
۲۹۱ /۱
مقدمه
جلد ۱ /۱