فرهنگ الفبايي امام هادي عليه السلام محمدرضا رجائی

صفحه ۴۰۲

نماز، زکات، روزه، حج، ولایت و محمّد جز به سوی خدای یگانه بی شریک دعوت نکرد و همچنین ما اوصیای از فرزندان او، بندگان خداییم که هیچ چیز را شریک او قرار نمی دهیم. اگر از خدا اطاعت کنیم، به ما رحم می کند و اگر از او نافرمانی کنیم، کیفرمان می دهد ما هیچ [عذرو] حجتی بر خدا نداریم واین خدای سبحان است که بر ما و بر همه بندگانش حجت دارد. من از هر که آن ادعاها را کند بیزارم و از چنان گفتاری تبری می جویم. از آنان- که خدا لعنتشان کند- دوری کنید و در تنگنا قرارشان دهید و چنانچه در خلوت، یکی از ایشان را دیدی با سنگ سرش را بشکن!(1)

قبرهای سامرّاء ن.کسایر قبرهای سامراء

قبرهای خاندان عسکریین

الف) مزار نرجس خاتون

نرجس خاتون، مادر بزرگوار حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف ، در 260 ق از دنیا رفت و در کنار قبر دو امام بزرگوار، داخل ضریح آن ها، به خاک سپرده شد. این بانوی بزرگوار فرزند شیوعا، پسر قیصر روم، بود که به عنوان کنیز به سامرّاء آمد و حکیمه خاتون او را به امام حسن عسکری بخشید. نام این بانو در روم «ملیکا» بود و از نسب مادری به شمعون و همچنین حواریین حضرت مسیح می رسید. پس از پذیرش اسلام نام وی به «نرجس» تغییر یافت اما به نام های دیگری چون ریحانه، سوسن و صیقل نیز نامیده می شود.(2) این بزرگوار پس از فوت، در خانه امام


1- . همان، منبع.
2- . قائدان، اصغر، عتبات عالیات عراق، ص204و 205. مصلح الدین مهدوی، همان، 59-60؛ ذبیح الله محلاتی، ماثر الکبرا فی تاریخ السامرّاء، 1-243.
در حال بارگذاری...
۵۴۴ /۴۰۲
مقدمه
جلد ۱ /۱