عرضه دعاي فرج به قرآن سید شهاب الدین مرتضوی

صفحه ۱

عرضه دعای فرج به قرآن

مشخصات کتاب

عرضه دعای فرج به قرآن

نویسنده: سید شهاب الدین مرتضوی

مشخصات صفحه: 14 ص

نوع: مقاله

اشاره

بسم الله الرحمن الرحیم

به لطف خداوند مدتی است که دعای «الهی عظم البلاء» گوش ها را می نوازد و دل ها را متوجه خدا می کند.

موافقت عبارات مختلف و اساسی این دعا با قرآن کریم، ما را از بررسی سند بی نیاز می کند؛ زیرا، برای کشف صحت یک حدیث، هیچ روشی اطمینان بخش تر از بررسی موافقت آن با قرآن کریم نیست. رسول خدا صلّی الله علیه وآله فرمودند: «أَيُّها النَّاسُ، مَا جَاءَكُمْ عَنِّي يُوَافِقُ كِتَابَ اللَّهِ، فَأَنَا قُلْتُهُ، وَ مَا جَاءَكُمْ يُخَالِفُ كِتَابَ اللَّهِ، فَلَمْ أَقُلْهُ» یعنی «وقتی کلامی به دست شما رسید که ادعا شد از من است، اگر موافق قرآن بود، من آن را گفته ام و اگر مخالف قرآن بود، من آن را نگفته ام».

البته عرضه حدیث به قرآن کار ساده ای نیست ولی دقیق ترین و قابل اعتمادترین روش برای بررسی صدور و دلالت حدیث محسوب می شود.

در این گفتار به فضل خداوند قسمت های اساسی دعا را به قرآن کریم عرضه می کنیم، تا موافقت آن با قرآن کریم روشن شود؛ بنابراین، می توان آن را به امام عصر عجّل الله فرجه الشریف نسبت داد.

فراز اول:

إِلَهِي، عَظُمَ الْبَلَاءُ وَ بَرِحَ الْخَفَاءُ وَ انْكَشَفَ الْغِطَاءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجَاءُ وَ ضَاقَتِ الْأَرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمَاءُ وَ أنْتَ المُستَعانُ و إِلَيْكَ الْمُشْتَكَى وَ عَلَيْكَ الْمُعَوَّلُ فِي الشِّدَّةِ وَ الرَّخَاءِ

این فراز برای وصف حال بنده خدا و بلایی است که دامن گیر او شده است و نیازی به عرضه آن به قرآن نیست.

فراز دوم:

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ أُولِي الْأَمْرِ الَّذِينَ فَرَضْتَ عَلَيْنَا طَاعَتَهُمْ

در این فراز می فرمایند: آل محمد همان اولی الامر هستند و خداوند اطاعت از ایشان را بر مردم واجب کرده است. خداوند در آیه 59 سوره نساء اطاعت از رسول خدا و اولی الامر را واجب نمود، جاییکه می فرماید: «يا أَيُّها الَّذينَ آمَنُوا أَطيعُوا اللَّهَ وَ أَطيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ» یعنی «ای مومنان از خداوند اطاعت کنید و از رسول او و اولی الامر اطاعت کنید».

سوال: قرآن کریم اطاعت از اولی الامر را واجب کرد، اما کجا فرموده است که اولی الامر همان آل محمد علیهم السلام هستند؟

در حال بارگذاری...
۱۴ /۱
مقدمه
جلد ۱ /۱