رزمايش همدلي به سبك حضرت خديجه (عليها السلام) علی بیرانوند

صفحه ۱

رزمایش همدلی به سبک حضرت خدیجه (علیها السلام)

مشخصات کتاب

رزمایش همدلی به سبک حضرت خدیجه(علیها السلام)

پدیدآورنده: علی بیرانوند

نوع: مقاله

تعداد صفحات: 4

منبع: rasekhoon.net

اشاره

همدلی و کمک های مؤمنانه یکی از مهم ترین و اصولی ترین آموزه های دینی و اخلاقی در فرهنگ اسلامی است که به نوعی مبین مرز میان مسلمان واقعی و غیر واقعی است.

کرونا ویروس با تمام مشکلات و گرفتاری هایی که برای جامعه بشری به وجود آورد، برکات و آثار بسیار مفید و ارزشمندی را نیز در پی داشت، یکی از برکات این غول میکروسکوپی هویدا کردن باطن خراب و کثیف تمدن غربی بود که نشان داد، اخلاق مداری، نوع دوستی و همدلی در آن جایگاهی ندارد و هر کس به هر اندازه که توانایی داشته باشد، تنها به دنبال منافع حیاتی خود می گردد، این در حالی است که همین ویروس ناخوانده زمانی که سرو و کله اش در مناطق شیعی و اسلامی پیدا شد، جلوه هایی از زیبایی دین مبین اسلام و فرهنگ غنی شیعی را به رخ جهانیان کشاند. رزمایش همدلی کمک های بیشمار مؤمنانه در سرتاسر کیان اسلامی جلوه ای از حماسه های ماندگار و تاریخی بود که جلوه های زیبایی آن را به خوبی می توان در زندگی اولیای الهی همچون حضرت خدیجه(سلام الله علیها) مشاهده کرد.

همدلی و کمک های مؤمنانه در فرهنگ اسلامی

همدلی و کمک های مؤمنانه یکی از مهم ترین و اصولی ترین آموزه های دینی و اخلاقی در فرهنگ اسلامی است که به نوعی مبین مرز میان مسلمان واقعی و غیر واقعی است؛(1) مسأله ای که نه تنها در ایام شیوع و گسترش پیامدهایی همچون کرونا ویروس یا همان کوید-19، بلکه در کل ایام سال که جامعه اسلامی در امنیت و سلامت به سر می برد مورد توجه و دقت هر یک از مؤمنین خداپرست


1- 1.. الکافی، ثقة الاسلام کلینی ج 2، ص 164 ح 5. «مَنْ أَصْبَحَ لَا یَهْتَمُّ بِأُمُورِ الْمُسْلِمِینَ فَلَیْسَ مِنْهُمْ وَ مَنْ سَمِعَ رَجُلًا یُنَادِی یَا لَلْمُسْلِمِینَ فَلَمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِم ؛ امام صادق (علیه السلام) به نقل از رسول خدا (صلّی الله علیه وآله) فرمودند: کسی که صبح کند و اهمیتی به کارهای مسلمانان ندهد او از آنان نیست و کسی که صدای مردی بشنود که فریاد کمک خواهی از مسلمانان را سر دهد و پاسخش را ندهد مسلمان نیست».
در حال بارگذاری...
۴ /۱
مقدمه
جلد ۱ /۱