مجله صباح - پاسخگوی پرسش های دینی - شماره 4- مرداد-آبان 1381 مرکز مطالعات و پاسخ گو به شبهات حوزه های علمیه

صفحه ۱

مجله صباح - پاسخگوی پرسش های دینی - شماره 4- مرداد-آبان 1381

مشخصات کتاب

مجله صباح - پاسخگوی پرسش های دینی - شماره 4- مرداد 1381

کاری مشترک از: مرکز مطالعات و پژوهش های فرهنگی حوزه های علمیه و مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما

سال اول / شماره 4 / مرداد ... آبان 1381 / جمادی الاول ... رمضان 1423

صاحب امتیاز: حجت الاسلام والمسلمین حسینی بوشهری

مدیر مسؤول: حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه

سردبیر و دبیر تحریریه: حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی داعی نژاد

شورای نویسندگان: محمد باقرزاده-محمدحسین درافشان-حسن رضایی مهر-سید مهدی صالحی-سید هیبت الله صدرالسادات- غلامحسین محرمی-حسن منتظری-سید محمدحسین میری

ویراستار: محمدصادق دهقان

نمونه خوانی: مریم رضایی-زهرا متعلم

بازبینی نهایی: محمدرضا پورفلاحتی-علی روحانی بیدگلی

حروف نگاری و صفحه آرایی: حسن یوسفی-راضیه حامد

مسئول تولید: هادی نعمتی

مدیر اجرایی: مسلم محمدی

سخن سردبیر

تمدن یک جامعه در گرو شکوفایی فرهنگ آن است. فرهنگ اسلامی نیز در عصر کنونی با تهاجم فرهنگ غربی و پیدایش روزافزون شبهه ها و پرسش هایی روبه رو است که تنها راه رویارویی با آن، پاسخ گویی عقلانی به آن هاست. از این رو، دانشمندان مسلمان وظیفه دارند با تیز بینی، به پاسخ این پرسش ها بیاندیشند و راه را بر ماجرا آفرینی شبهه گران ببندند. صباح در این شماره به بررسی پاره ای از این گونه پرسش ها در عرصه های کلامی، دین پژوهی، سیاسی، حقوقی و تاریخی پرداخته است که آن ها را برمی شماریم:

1. کلام: یکی از مباحث مهم در حوزه ی کلامی، شفاعت است. برخی با ناسازگار دانستن شفاعت با علم الهی و توحید خداوند، اصل شفاعت را انکار کرده یا گفته اند شفاعت، افراد را به انجام گناه تشویق می کند. پس چه لزومی دارد خداوند با شفاعت یک واسطه، گناه بنده را ببخشد؟ در پاسخ به این پرسش ها، مفهوم شفاعت و سازگاری آن با علم الهی و توحید، تبیین و با بیان ویژگی های شفاعت نشان داده شده است که شفاعت به معنای تشویق افراد گناه کار نیست.

2. دین پژوهی: موضوع قرائت های گوناگون از دین از مباحث دین شناسی معاصر است که امروزه پرسش هایی را آفریده است مانند این که: آیا ادله و مبانی نظریه ی قرائت های گوناگون نقدپذیر است؟ این نظریه چه پی آمدهایی دارد؟ میزان اثر گذاری پیش دانسته ها در تفسیر قرآن چگونه است؟ و راز اختلاف فقیهان و مفسران در فهم متون دین چیست؟

در پاسخ به این پرسش ها، پس از نقد دلایل نظریه ی قرائت ها، پی آمدهای منفی این نظریه مانند: حقانیت تفسیر به رأی - که دین آن را باطل می داند - ناتوانی از تشخیص مراد صاحب متن و اجتماع نقیضین در فهم مراد متکلم، تبیین شده است. هم چنین در پاسخ به دلیل اختلاف نظر فقیهان، با بیان تفاوت داشتن نظریه ی قرائت ها با پدیده ی اختلاف نظر فقیهان، ثابت شده است که آن را نمی توان نشانه ی راستی ادعای نظریه ی قرائت ها پنداشت.

در حال بارگذاری...
۱۳۲ /۱
صفحه
جلد ۱ /۱